„ Psihološka pozadina vršnjačkog nasilja''

U srijedu, 5.rujna 2018.g., na Sjednici učiteljskog vijeća gostovala je gđa. Dina Linda Veronika, prof., psihoanalitički psihoterapeut iz Splita. Održala je predavanje na temu „ Psihološka pozadina vršnjačkog nasilja''. Predavanju su prisustvovali gotovo svi članovi UV-a i pozorno slušali te prokomentirali dobivene informacije s predavačicom. Imali smo prilike čuti da nasilje sklop fizičkog, psihičkog, duhovnog, verbalnog i ekonomskog zlostavljanja s ciljem da se žrtva izolira, kontrolira i onemogući. Izneseni su slijedeći podatci dobiveni raznim istraživanjima, a to su:

• 83 % sudionika bilo je izloženo maltretiranju od strane vršnjaka u školskoj dobi – zadirkivanje i vrijeđanje, ogovaranje, ignoriranje, fizičko nasilje, prijetnje, oduzimanje stvari…
  • Fizičko i seksualno zlostavljanje su svima jasni i vidljivi dok je psihičko ili emocionalno zlostavljanje „nevidljivo'', neopipljivo
  • Sve češće se javlja CYBER BULLYING ili virtualno zlostavljanje – društvene mreže,djeca koriste internet bez nadzora roditelja
  • Nasilnik je vrsta osobe koja kreira puno socijalne, emocionalne i psihološke štete – često je i sam bio izložen nasilju i treba pomoć
  • Posljedice nasilja mogu biti kratkoročne ( trauma, šok, fizičke posljedice ) i dugoročne ( PTSP, pad imuniteta, sklonost razvijanju kroničnih, psihosomatskih i autoimunih bolesti )
  • Sve počinje u obitelji ( disfunkcionalne obitelji kreiraju disfunkcionalne modele ponašanja )
  • Nasilje je ozbiljan društveni problem i dužni smo svako saznanje o njemu prijaviti nadležnim institucijama. Za svako ne prijavljivanje snosimo kaznenu odgovornost!
  • Potrebno je educirati i djecu i roditelje
  • Razvijati društvenu svijest da se nasilje događa i da se tiče svih nas!

Ivana Kujundžić, prof.logoped

objavio: Krešimir Bajić   datum: 14. 9. 2018.

« Prosinac 2018 »

ŠKOLSKI LIST