Ekskurzija - Hrvatsko zagorje

„Dragi đaci, vi ste prva generacija četvrtaša s područja Imotske krajine koji su otišli na trodnevnu ekskurziju i po tome ste posebni te ćete ostati upamćeni“, riječi su gospođe Julije, našeg vodiča kroz ovu avanturu. I zaista, učenici četvrtog razreda OŠ Ivan Leko i PŠ Dolića Draga zajedno sa svojim majkama i učiteljicama Ivankom Pirić i Nikolinom Petričević, krenuli su u obilazak i upoznavanje Hrvatskog zagorja i glavnog grada Lijepe naše.

Prvi dan naše ekskurzije posjetili smo Memorijalni centar „Nikola Tesla“, u sklopu kojeg je rodna kuća  velikog znanstvenika i inovatora,  crkva sv. apostola Petra i Pavla,  prototip Tesline ispitne stanice iz Colorado Springs-a, spomenik i dječje igralište. Doznali smo brojne zanimljivosti o Tesli, poput simbolike da je rođen za vrijeme velike oluje, skakao s krova štale,  bolovao od kolere, ali i mrzio bisere. Potom smo krenuli prema „Dolini kardinala“, točnije mjestu Krašić, u kojem smo posjetili crkvu Presvetog Trojstva i Spomen dom – župni dvor u kojem je poslije zatvora u Lepoglavi boravio mučenik i blaženik Alojzije Stepinac. Putovanje smo završili u hotelu u kojem smo bili smješteni ova tri dana.

Avanturu drugog dana započeli smo u Muzeju krapinskih neandertalaca na brdu Hušnjakovo u Krapini, najpoznatijem nalazištu neandertalskog čovjeka. Posebna arhitektura ovog muzeja i mnoštvo multimedijskih sadržaja privukli su dječju pozornost te učinili zanimljivijim upoznavanje života neandertalaca. Zatim smo krenuli prema dvorcu Trakošćan, u kojem nam je naš vodič Julija približila život njegovih najpoznatijih vlasnika – obitelji Drašković. Potom je uslijedio obilazak Varaždina, jednog od najljepših i zasigurno najuređenijih hrvatskih gradova. Nakon razgledavanja gradske jezgre i upoznavanja najvažnije povijesti grada, obišli smo i gradsko groblje jedinstvene arhitekture. Put nas je dalje vodio prema Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke, našem najvećem i najposjećenijem marijanskom svetištu. Papa Ivan Pavao II. proglasio je kardinala Alojzija Stepinca blaženim upravo na tom mjestu. Naši učenici su ovdje imali priliku izraditi vlastita licitarska srca koja su dobili na poklon i ponijeli svojim kućama.

Glavni grad Lijepe naše posjetili smo zadnji dan ekskurzije. Najprije smo ga panoramski razgledali, a onda krenuli u šetnju od Gornjeg grada. Zadržali smo se na Trgu svetog Marka na kojem se, osim crkve sv. Marka, nalaze i sjedišta najviših državnih institucija – Hrvatski sabor, Vlada Republike Hrvatske i Ustavni sud. Zatim smo krenuli prema Trgu bana Josipa Jelačića, a onda prema katedrali u kojoj smo se pomolili i pošli dalje prema Zoološkom vrtu u Maksimir, gdje smo ručali, a potom uživali u upoznavanju brojnih životinjskih vrsta.

Obogaćeni novim znanjima i zadovoljni zajedničkim druženjem, završili smo putovanje i vratili se u Proložac.

Nikolina Petričević

objavio: Krešimir Bajić   datum: 29. 4. 2019.

« Svibanj 2024 »

Učenici