Izlet u NP Krka, Sokolarski centar i Šibenik

Nakon skoro tri godine bez ikakvih posjeta izvan škole (Uf, taj COVID!) učenici četvrtih razreda naše škole zajedno sa učenicima PŠ Ričice te svojim učiteljicama 23. svibnja 2022. ujutro krenuli su na dugo iščekivani izlet. Prvo odredište bio je Nacionalni park Krka. Odmah na početku izletničkim brodom smo otplovili do otočića Visovca gdje smo uz pomoć vodiča razgledali prekrasan okoliš franjevačkog samostana, te crkvu i muzej.

Nakon povratka s Visovca zanimljivom smo pješačkom stazom razgledavajući brojne slapove i brzace Krke došli do jednog od najljepših slapova, do Skradinskog buka. Svi mi, kao i brojni turisti, bili smo zadivljeni ljepotom tog najdužeg slapa na Krki. Nakon kraćeg odmora i osvježenja i brojnih fotografija koje smo tu napravili, posjet smo nastavili razgledanjem starih vodenica te edukativnim predavanjem o važnosti vode. Doznali smo da je Hidroelektrana Krka prva hrvatska hidroelektrana izmjenične struje, a druga na svijetu, puštena u rad samo dva dana nakon prve hidroelektrane na svijetu, na rijeci Niagari.Puni zanimljivih informacija i pod dojmom prirodnih ljepota rijeke Krke, napustili smo nacionalni park i otišli na ručak u restoran. Nakon okrijepe i kraćeg odmora posjetili smo u Sokolarski centar Dubrava pokraj Šibenika koji je jedini takav centar u Hrvatskoj. Tu smo vidjeli različite vrste ptica grabljivica i poseban stacionar za ranjene, bolesne ili izgladnjele ptice kojima je potrebna pomoć. Posebno je zanimljivo bilo predavanje djelatnika centra i direktan kontakt naših učenika sa sovom i sokolom. Naše posljednje odredište bio je Krešimirov grad, Šibenik. Veliki kruzer u gradskoj luci dodatno nam je potvrdio da je Šibenik zanimljiv brojnim turistima. Spomenici, parkovi sa fontanama, tvrđave, kamene uličice i trgovi, a posebno Katedrala svetog Jakova samo su neke od ljepota toga grada koje bi svatko trebao posjetiti. Već pomalo umorni, ali ispunjenih očekivanja uputili smo se kući. Nakon par minuta vožnje kao da su nam se ponovno „napunile baterije” i nastavili smo s pjesmom. Bilo je tu navijačkih pjesama, hitova svih vrsta, ali i poneka ganga, a sve praćeno pljeskom i smijehom. Shvativši da se približavamo Prološcu, usprkos mraku koji je već bio pao, poželjeli smo da ovaj dan dulje potraje jer smo svi, i učenici i učiteljice, zaista u njemu uživali.

učiteljica Marijana Ivanko Tomić

objavio: Krešimir Bajić   datum: 27. 5. 2022.

« Svibanj 2024 »

Učenici