POSJET KULTURNIM USTANOVAMA IMOTSKI

Kako bi se probudio interes za knjigom, čitanjem i pronalaženjem informacija iz raznih izvora znanja, učenici drugog  razreda OŠ Ivan Leko i učenici PŠ Dolića Draga u pratnji svojih učiteljica, bili su u posjeti Gradskoj knjižnici i čitaonici „Don Mihovil Pavlinović” koja je kulturno i informacijsko središte Imotske krajine. Tamo ih je srdačno dočekala mlada knjižničarka Marija Šućur i provela kroz cijelu knjižnicu.

Upoznali su cijeli prostor knjižnice te usluge koje GKDMP pruža: razne radionice, događanja, izložbe, prezentacije i ostale razonode. Najzanimljiviji dio učenicima bio je kad je knjižničarka u  samom dijelu potkrovlja knjižnice čitala „Legendu o Crvenom jezeru” (koja se većem broju učenika više svidjela) i „Puž Slavek u polju suncokreta” Sonje Zubović, koju je pročitala u dječjem dijelu knjižnice koji se nalazi na samom ulazu u knjižnicu. Učenici su se zasladili s čokoladicama i nastavili su potragu za znanjem do Vatrogasne postrojbe gdje ih je također srdačno dočekao zapovjednik postaje Stipe Zec. U pratnji svojih učiteljica i uz priče vatrogasaca punih iskustava obišli su prostorije u kojima borave vatrogasci. Posjetili su dežurnu sobu gdje se primaju pozivi za intervencije. Upoznali su se s načinom rada vatrogasaca i opremom vatrogasnih vozila. Saznali su da JVP Imotski čini ukupno 24 djelatnika, od čega je 20 operativnih vatrogasaca. U demonstraciju rada uključili su se ostali zaposlenici. Učenici su vidjeli kako i čime su opremljena vatrogasna vozila, gdje se parkiraju, kako se pune i popravljaju vatrogasni aparati i ostalo. Na samom kraju predavanja o JVP najviše uzbuđenja bilo je kad je jedan od vatrogasaca podigao dizalicu visoko u zrak, gdje se kod učenika javila želja uloge vatrogasca. Učenici sa svojim učiteljicama  uputili su se prema parkiću gdje su  pojeli svoje marende i iskoristili lijepo vrijeme za igru i međusobno druženje. Nakon toga slijedio je posjet Glazbenoj školi Dr. fra Ivana Glibotića Imotski, u kojoj ih  je srdačno dočekao gospodin Darko Rimac. Kratkim uvodom o sebi i glazbi, probudio je kod nekih učenika želju za upisom u Glazbenu školu. Upoznao ih je s radom Glazbene škole. U velikoj koncertnoj dvorani poslušali su nekoliko skladbi koji su izveli učenici i profesori na različitim instrumentima. Najviše su uživali na samom kraju kad im je profesor Darko zasvirao na glasoviru i otpjevao kratki dio  pjesme  „Cesarica” Olivera Dragojevića gdje su se učenici s učiteljicama priključili i zapjevali. Učenici puni novih saznanja i sretnih lica vratili su se ispred OŠ Ivan Leko u planirano vrijeme, gdje su ih dočekali roditelji i sretno krenuli svojim kućama.

Marija Maršić

objavio: Krešimir Bajić   datum: 27. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »

Učenici